Kotipesästä voimavaroja työelämään̶ hankkeessa mukana olleen Siukun tarina
Julkaistu:Pieni onnistumistarina:
Kotipesästä voimavaroja työelämään̶ hankkeessa mukana olleen Siukun tarina
Hankkeeseen osallistumisen merkityksellisyys ja sosiaalisen pelon väheneminen
Siukku kertoo:
”Aluksi olin todella epävarma itsestäni ja siitä, sovinko edes muiden erilaisten ihmisten joukkoon. Mitä enemmän aikaa kului ja mitä pidempään jatkoin aktiivisesti käyntejä Hyvinvointi- ja Jännittäjä-ryhmissä, sitä enemmän jännitykseni ja ahdistukseni uusia ihmisiä ja tilanteita kohtaan väheni. Aloin uskaltaa olla oma itseni ja rupesin osallistumaan ryhmäkeskusteluihin. Uskalsin katsoa ihmisiä silmiin ja rohkaistuin kysymään lisää heidän kertomistaan asioista. En enää käyttänyt tolkuttomasti aikaa miettimällä, miten jalkani ovat tai että, pitävätkö ihmiset minua outona, jos vaihdan käsieni asentoa. Olostani tuli paljon rennompi ja tuntui siltä, että vihdoin uskalsin olla avoimempi ja luottaa siihen, että vaikka sanoisin jotakin väärin tai tekisin virheitä, ne eivät olisi maailmanloppuja.”
”Olen kiitollinen siitä, että minulla oli mahdollisuus tulla osaksi ryhmiä, koska ilman niitä oma potentiaalini sosiaalisena kanssakäyjänä olisi jäänyt piiloon ja käyttämättä.”
Toimijuuden ja minäpystyvyyden kasvu –
Siukku, millaiset asiat toiminnassa ovat olleet hyviä ja millaiset ovat huonoja?
”Olen pitänyt eniten kaikesta yhteisestä tekemisestä, mitä ryhmissä on ollut tarjolla. Parhaimpia tekemisiä tähän asti ovat olleet Kesäryhmässä ollut ”Murhamysteeri” ja kaikki Hyvinvointitiistai-ryhmässä käydyt keskustelut, esim. uusista harrastusmahdollisuuksista ja keinoista rauhoittaa itsensä, jos ahdistaa.”
”En oikein keksi mitään sellaista mikä olisi ollut huonoa, koska kokemukseni ryhmistä ovat olleet positiivisia. Ehkä Jännittäjät-lähiryhmän kanssa huonoa oli se, että ensin osallistujia oli paljon, mutta ajan kuluessa monet ihmiset syystä tai toisesta eivät enää tulleetkaan paikalle ja ryhmän koko supistui huomattavasti.”

Miten olet hyötynyt Kotipesä-hankkeen toiminnasta ja millaisia vaikutuksia toiminnalla on sinulle ollut?
”Kotipesän toiminnassa mukana oleminen on tuonut esimerkiksi sellaista hyötyä, että huomaan luottavani enemmän uusiin ihmisiin sekä siihen, että ihmiset ovat oikeasti kiinnostuneet minusta. Uskallan nykyisin arjessa enemmän altistaa itseäni tilanteille, jossa on ihmisiä. Jokin aika sitten luin netistä, että Tampereen Santalahdessa järjestetään 23.8 naisille tarkoitettu mutajuoksu ja totesin heti, että sinne haluan päästä! Aiempi minä ei olisi innostunut ajatuksesta ollenkaan, koska tapahtumaan varmasti tulee monia satoja ihmisiä. Minua ei myöskään enää ahdista yhtä paljon puhelinsoitot esimerkiksi lääkäriin tai pankkiin, koska tiedän ettei haittaa, vaikka ääneni tärisee tai sanoisin jotakin väärin.”
”Aiempaan verrattuna, yritän nykyisin suhtautua ihmisten tapaamiseen positiivisesti ja vaikka tulee päiviä, jolloin en haluaisi mennä paikkoihin, joissa on paljon ihmisiä, yritän tsempata itseni menemään silti. Tiedän, että jännityksestä huolimatta edessäni voi olla kiva päivä.”
”Olen voinut ehdottaa erilaisia teemoja ja tekemistä ryhmiin ja ne on otettu huomioon. Olen pystynyt vaikuttamaan esimerkiksi ryhmiin jakotilanteessa, jossa toivoin, että saisimme itse valita ryhmät ja niin tehtiin. Kerran toivoin hyvinvointiryhmän aiheeksi harrastusmahdollisuuksien esittelyä ja se myös toteutui.”
Mitä uutta olet oppinut tai oletko havainnut muutosta itseluottamuksessasi?
”Olen oppinut suhtautumaan positiivisemmin itseeni, tarpeisiini sekä omaan toimintaani sosiaalisissa tilanteissa. En enää aseta itselleni sääntöjä siitä, millainen minun pitäisi olla. Minun ei esimerkiksi tarvitse olla porukan ekstrovertein henkilö, koska tiedän olevani sen vastakohta. Tuntui helpottavalta tajuta, että ainoa tehtäväni uusissa tilanteissa on olla oma itseni.”
”Jos haluan mennä jonkun kanssa kävelylle, uskallan nykyisin laittaa hänelle WhatsAppissa viestiä ja kysyä häntä ulos. Jos en tiedä mitä tehdä, kysyn heti apua, enkä jää miettimään, uskallanko vai en. Tartun uusiin tilaisuuksiin ja mahdollisuuksiin jännityksestä huolimatta. Kun toimin itsevarmemmin, huomaan olevani enemmän oma itseni ja ihmisiin tutustuminen on silloin helpompaa.”

Onko toiminnassa mukana oleminen vaikuttanut tulevaisuuden suunnitelmiisi?
”Kyllä ja ei. Aiemmin olin varma siitä, että olen kiinnostunut opiskelemaan tiettyjä asioita ja, että haluan suoraan jatko-opintoihin lukion jälkeen. Ryhmissä olen saanut kuulla eri ihmisten kertovan omista koulutuksistaan ja olen tajunnut, että on paljon mistä valita. Tällä hetkellä tilanne on se, etten päässyt mihinkään jatko-opintopaikkaan. Olen siitä iloinen, koska haluan sittenkin tutkia, mitä muita mahdollisuuksia minulla on.”
Kuinka Kotipesän toiminta on vaikuttanut sosiaalisten suhteittesi laatuun, oletko saanut uusia tuttavia tai ystäviä?
”Joo, olen! Kotipesän Kesätiistai-ryhmässä olen tutustunut yhteen ihmiseen paremmin. Ensin huomasin, kuinka hauskaa hänen kanssaan oli keskustella ryhmässä. Minua ahdisti ensin ajatus jutella kahden kesken, mutta lopulta oloni rentoutui ja pääsin tutustumaan häneen paremmin eräällä kävelymatkalla kotiin. Mukana oli silloin kolmaskin ryhmäläinen. Kävelyä seurasi vielä toinenkin kävelytapaaminen tämän uuden tuttavan kanssa ja olemme sen jälkeen tavannut enemmänkin. Olemme käyneet kirjastossa, kävelyillä ja syöneet yhdessä. Huomaan olevani paljon virkeämpi ja vähemmän yksinäisempi kuin silloin, kun en vielä puhunut uusille ihmisille.”

Millaista palautetta olet saanut Kotipesässä osallistuessasi toimintoihin?
”Olen saanut palautetta sekä työntekijöiltä että ryhmäläisiltä. Minua on kehuttu siitä, että olen ollut mukana ryhmässä. Olen myös saanut palautetta siitä, että olen kasvanut ihmisenä ja muuttunut avoimemmaksi. Palautteen saaminen oli tilanteena mukava, mutta itsestäni tuntui tukalalta ottaa vastaan kehuja, koska en ole kovinkaan tottunut niihin. En oikein tiennyt, miten reagoida. En välttämättä itse tunnista omaa kehitystäni, ellei joku sano minulle siitä, sillä sisälläni asuu pieni perfektionisti.”
Lue lisää hankkeesta Kotipesästä voimavaroja työelämään -hankkeesta täältä