Tiilimäellä tapahtuu ke 7.5. ja pe 9.5.

Näe ja kuule paremmin – tietopäivä Tiilimäellä keskiviikkona 7.5. klo 13-16.30

7.4.2025

Aistit ovat tärkeä osa hyvinvointiamme – ne yhdistävät meidät maailmaan ja toisiimme. Tässä maksuttomassa tapahtumassa pääset sukeltamaan eri aistien maailmaan asiantuntijoiden johdolla.

Päivän aikana kuulet käytännönläheisiä ja kiinnostavia tietoiskuja kuulon heikkenemisestä, silmäterveydestä ja kaihileikkauksista. Mukana myös vinkkejä apteekista, kehoa virkistävä taukojumppa sekä tietoa fysioterapiasta ja kotihoidosta.

Tapahtumassa ovat hyvinvointiteknologian lainaamo Funteeraamo sekä sisustussuunnittelija Paula Hellberg, joka on erikoistunut aistisisustukseen. Kaija Kauppi Satakunnan hyvinvointialueelta (kuuloasema) esittelee tilaisuudessa yleisempiä kuulon apuvälineitä.

Tule hakemaan tietoa, innostumaan, oivaltamaan – ja viettämään mukava iltapäivä yhdessä muiden kanssa!

Tapahtumassa on kahvio, jossa voi ostaa pientä purtavaa.

Ohjelma voi muuttua, tarkastathan aikataulun ja ohjelman lähempänä tapahtumaa

13.00 ovet aukeavat, mahdollisuus tutustua näytteilleasettajiin, kahvio auki

14.00 Avaus Päivi Ruohonen, sairaanhoitaja, geronomi DiakonKotihoito

14.05-14.35 ”Mitä tehdä kun kuulo alenee”   Kaija Kauppi, kuntoutusohjaaja, Satakunnan hyvinvointialue/kuuloasema

14.35-14.55 Nykyaikainen kaihileikkaus. Merja Pietikäinen, johtava hoitaja Silmäsairaala Pilke

14.55-15.05 Taukojumppa DiakonTerveys

15.20-15.35 Diakonin palvelut arjen apuna, Päivi Pöykiö, DiakonTerveys ja Satu Säike DiakonKotihoito

15.35-15.50 Tiilimäen apteekki, Apteekin ajankohtaiset tuotteet

15.50-16.00 Yhteenveto ja päivän päätös, Päivi Ruohonen

Arvonta

Voimaa Ruuasta- tapahtuma Tiilimäellä perjantaina 9.5 klo 12 Martintalosta

14.4.2025

Maksuton tapahtuma

Miten voimme vaikuttaa aivoterveyteemme ravinnolla? Miten turvata hyvä ravitsemus ruokahalun vähentyessä? Vaikuttaako ravitsemus ikääntyneen toimintakykyyn? Tule kuulemaan käytännön vinkkejä ikääntyneen ravitsemukseen. Mukaasi saat hyvät ja selkeät esitteet kotiin vietäväksi. 

Klo 12 alkaen voit tutustua rauhassa esittelypöytiimme.

Porin Seudun Muistiyhdistykseltä voit kysyä vinkkejä muistisairaan läheisesi ruokailuun liittyvistä haasteista. Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsista Marja Takala kertoo mielellään muistisairaiden ja heidän läheistensä palveluista. Aivoterveyslähettiläs taas antaa vinkkejä aivoterveyden hellimiseen arjessa.

Diakon Palvelut Oy kertoo esittelypöydässään mm. miten kotihoidon voi ottaa tueksi ikääntyneen ravitsemukseen, miten DiakonJuhla huomioi ikääntyneiden ravitsemustarpeet lounaalla ja millä tavoin toimintaterapeutti voi opastaa sopivien apuvälineiden löytämiseksi ruokailuun toimintakyvyn laskiessa.  

Klo 13 alkaen Marianna Markkanen Gerentologinen ravitsemus ry:stä pitää luennon: ”Voimaa ruuasta – monipuolinen ravitsemus jaksamisen ja toimintakyvyn tukena ikääntyessä.” Luennon jälkeen hän vastaa mielellään kysymyksiin.